A téma a kisebbségi tudományszervezés volt. Előadást tartott dr. Bodó Barna és dr. Somai József. A kolozsvári egyetemi tanárok a romániai magyar kisebbségi tudományszervezés főbb problémáit taglalták, a moderátor Kereskényi Sándor muzeológus volt.
Az előadásokat élénk vita követte, melynek előterében a dilettantizmus és a provincializmus fogalmai álltak. Bodó főleg oktatás- és tudományszociológiai viszonyokat tárt fel, Somai pedig a Brassai Sámuelhez kötődő fontosabb információkat ismertette. Mindketten arra törekedtek, hogy a kisebbségi tudományszervezés alapvető kérdéseit felvázolják.
A vita során Décsei Miklós, Muzsnay Árpád, Szilágyi Éva, Thoroczkay Sándor és Veres István szólaltak fel és fokozatosan kirajzolódtak a szatmári tudományos élet jellegzetesen vidéki vonásai. A beszélgetés végkövetkeztetése az volt, hogy a szatmári tények tükrében megállapítható: erkölcsi és szellemi elkötelezettségre, szakmai igényességre, folyamatos teljesítményre van szükség ahhoz, hogy a szatmári ugar tudományt teremjen.
Jelentős kezdeményezéseket tarthatunk számon, de igazi szüretről majd csak akkor beszélhetünk, ha a szűk elit szintjén létező szellemi folyamatok legyűrűznek a mindennapi oktatás szintjére is.